– Det blir en extrautsmyckning av staden samtidigt som vi förbättrar säkerheten för fotgängare, säger Görgen Olofsson, verksamhetschef gata/park på tekniska kontoret i ett pressmeddelande från Jönköpings kommun.
I urnorna ska det till en början planteras granar och det blir en del av juldekorationerna. Till våren kommer urnorna att innehålla andra planteringar, exempelvis buskar.
Vid gågatan i centrum
Lådorna kommer bland annat ställas ut vid infarterna till Östra Storgatan mellan Vindbron och Hovrättstorget.
– Blomlådorna fungerar som fysiska hinder vilket gör att fordon inte kan passera i hög fart. Det minskar olycksrisken och ökar den generella säkerheten i stadskärnan, säger Olle Denke, säkerhetssamordnare på räddningstjänsten.
Säkerhetsläget i Sverige är försämrat, konstaterar Säkerhetspolisen som höjde terrorhotnivån till fyra i augusti. Mer om det i klippet nedan.