Foto: TT

Tjuvar stal alkohol för 200 000 kronor

Uppdaterad
Publicerad

Systembolaget i Eksjö har under nyårshelgen drabbats av inbrott. Varor till ett uppskattat värde av 200 000 kronor har stulits.

Tidigt på torsdagsmorgonen upptäckte personal på Systembolaget att man haft inbrott. Enligt polisen ska tjuvarna sågat hål i en vägg och tagit sig in till butikens lager.

– De har tagit sig in på lagret från en närliggande byggnad genom att såga eller slå sönder en tegelvägg, säger Erik Terneborn, polisens presstalesperson Region Öst.

Polisens tekniker har varit på platsen och säkrat en del spår. En anmälan om stöld genom inbrott har upprättats men än finns ingen misstänkt.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.