”Det görs vinylskivor som aldrig förr”, säger Pia Löfgren, chef på Eksjö museum. Foto: SVT

Utställning hyllar vinylomslag

Uppdaterad
Publicerad

Rockhistoria fyller nu Eksjö museum.

En ny utställningen samlar drygt 100 klassiska skivomslag och flera kända musiker har varit med och gjort urvalet.

Bland musikerna som nominerat omslag till utställningen finns Ulf Lundell, Ebbot Lundberg och Ulf Dageby från Nationalteatern. 

Även musikjournalister som Nils Hansson, Dagens nyheter, och Anders Nunstedt, Expressen, har bidragit med nomineringar.

Enligt Pia Löfgren, museichef, ville Eksjö museum göra en utställning om design och bestämde sig då att satsa på vinylomslag.

– Vi kände att det låg rätt i tiden. Det finns ett väldigt stort intresse för 60- och 70-talets vinylskivor, säger hon.

Miles Davies äldsta bidraget

Skivorna som museet ställer ut sträcker sig från 1955 till i dag. Miles Davis står för det äldsta bidraget medan Lars Winnerbäcks ”Hosianna” från 2013 är en av de nyaste skivorna på utställningen.

Trots att de flesta i dag konsumerar musik genom tjänster på nätet menar Erik Mohlin, utställningsansvarig, att vinylskivan har en renässans.

– Artisterna säljer mycket streamat, men som komplement ger man gärna ut vinylskivor. Samlarna anser att ljudet är bättre och man har något att hålla i, säger han. 

Utställningen pågår till och med 20 september.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.