Foto: SVT

Bara var tredje butiksstöld polisanmäls

Uppdaterad
Publicerad

Ungefär tre av tio butiksstölder polisanmäls. Det visar siffror från Svensk handels senaste trygghetsbarometer.

– Vi sitter inte i timmar och väntar på att polisen ska komma. Vi räddar varan, pratar med den skyldige och säger att hen inte är välkommen till butiken något mer, säger Claes Öhlund, butikschef på Willys i Huskvarna.

Svensk handels trygghetsbarometer visar att nästa hälften av handlarna i landet har varit utsatt för någon typ av brott senaste kvartalet. Det kan handla om stölder, inbrott och hot mot personalen. Men när det gäller ringa stöld eller stöld visar enkäten också att endast var tredje stöld polisanmäls.

– Det är förstås inte bra. Rättssystemet bygger ju på att det görs en polisanmälan om ett brott begåtts, säger Roger Olsson vid polisen i Jönköping.

Inte tid att vänta på polis

På Willys i Huskvarna tar ordningsvakter och personalen i snitt fast en person om dagen som stjäl. Men polisanmälan görs alltmer sällan. I ställe pratar man med personen, tar personuppgifter, får tillbaka varan och säger att denne inte är välkommen där mer.

– Egentligen är det väl fel, man ska väl gå rätt väg genom polisen. Men den tiden som det tar för oss att vänta på polis har vi inte tid med.

Vad skulle få er att polisanmäla i högre utsträckning?

– Det är ju tidsaspekten. Vi kan inte sitta en, två eller tre timmar och vänta på polis för någon som har snattat för exempelvis tio kronor, det funkar inte, säger Claes Öhlund.

Roger Olsson säger som svar på kritiken att polisen försöker komma så fort som möjligt.

– I de fall att något har frihetsberövats ska polisen åka dit så fort som det bara går. Sedan kan det ju vara att vi måste prioritera de jobb som vi åker på. Men utgångsläget är att vi ska komma så fort som det går, säger han.

Kostar mycket pengar

För Willys i Huskvarna kostar butiksstölderna fler hundratusen kronor varje år. Tidigare när det fanns poliser stationerade i Huskvarna var det enklare för butikerna på orten att göra polisanmälan.

– Som det var förr, då går jag tillbaka kanske tio år, då gick vi över gatan och hämtade en polis som avbröt sitt arbete och tog upp en anmälan. Det var det optimala i vår värld, säger Claes Öhlund.

Vad kan ni från butikens sida göra för att minska stölderna?

– Det är ju att vi är synliga i butiken, att vi planerar raster och schemat på ett sätt så att det alltid finns personal i butiken. Sedan har vi civila väktare som går här varje vecka och det är ju de som tar fast flest snattare, säger Claes Öhlund.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.