Som hundförare i Hemvärnet så hjälper du förband att få förvarning genom att läsa hundens markeringar av människor.
– Vi har alla en skyldighet att skydda och värna om vår demokrati och trygghet. Egentligen så behövs det inga gamla feta kärringar som jag utan unga människor, säger Anna-Lena Lindström.
Därför återvänder hon
Hur kommer det sig att du väljer att gå tillbaka till Hemvärnet?
– Jag brinner för att hålla på med min hund. Kan jag göra det och samtidigt göra något bra, så är det toppen. Sedan har jag känt en otrygghet de senaste veckorna och det har gjort att jag vill gå tillbaka till Hemvärnet, säger Lindström.
Så tänker hon om skarpt läge
Det är Svenska Brukshundsklubben som utbildar hundförare till Hemvärnet.
– För att bli hundförare måste man gå en grundläggande soldatutbildning för frivilliga (GU-F). Sedan ska både hund och hundförare utbildas och så väntar en introduktionskurs i Hemvärnet, säger den blivande hundföraren Anna-Lena Lindström.
I videon berättar Anna-Lena Lindström varför hon vill gå med i Hemvärnet och hennes tankar om det blir skarpt läge.