Magnus Pekkari, vd för Pajalabostäder säger att det blir svårt att lösa problemen med att hitta ersättningslokaler till de företag som drabbats av branden.
– Vi har en del idéer men jag har mycket svårt att tro att vi ska kunna lösa allt. Det här är inte roligt. Det är vår största fastighet som har brunnit. Det är ett hårt slag mot Pajala, säger han.
Stora problem
– En del företag hyr bara ett litet kontor på tio kvadratmeter men Laitis hyr 650 kvadratmeter och jag vet inte riktigt – jag har försökt tänka. Laitis är ju beroende av varje dags försäljning.
– Branden började i Svevias garage och jag vet inte riktigt vad de hade därinne men det kan ju vara utrustning, plogbilar och maskiner och väghyvlar. Sen är det ju kontor och en del kanske kan jobba hemmifrån men då måste bredbandet komma igång igen.
Totalt behöver kommunen hitta 2 000 kvadratmeter lokalyta.
– Det är ju inte så att man står med 2 000 tomma kvadratmetrar, säger en bedrövad Magnus Pekkari.
Han är själv bortrest och fick larmet igår eftermiddag.
– Jag har pratat med Pajalabostäders ordförande och informatören i kommunen och vi har pratat om en krisledningsgrupp men det är ju inte människors hem det gäller. Det är oklart vad som händer men vi ska börja med att samordna med hyresgästerna och försäkringsbolagen.
Företag som hyr lokaler i fastigheten
Laitis
Svevia
Cliffton
CGI
Perevo
Fiber och elkraft i norr
Trafikverkets förarprov
BDX
Pajala utvckling
Eurocon
Kommunal, Vision och Lärarförbundet
Företagarna
Trygghetsrådet
Emil Kieri produktion
Adecco
STRT-T