Mikael Damberg på SSAB efter skyddsstoppet, med allvarlig min.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Mikael Damberg (S) ser allvarligt på det som hänt på SSAB: ”Arbetsmiljön måste vara prio ett i industriell miljö” Foto: Adam Berlin/SVT

Damberg om sjukdomsfallen på SSAB i Luleå: ”Väldigt allvarligt”

Uppdaterad
Publicerad

Under måndagen besökte Socialdemokraternas ekonomisk-politiska talesperson Mikael Damberg SSAB i Luleå, för att höra från fackmedlemmar om det som hänt på stålverket i samband med sjukdomsfallen. Kort därefter utlystes ett skyddstopp.

– Det måste vara säkert när man gör de här stora investeringarna, säger han.

Under våren har ett 20-tal anställda insjuknat på det nya bygget av elektrostålverket vid SSAB. Under måndagen besökte Mikael Damberg (S) fackföreningarna för att höra hur de känner kring det som hänt.

– Arbetsmiljön måste vara prio ett i industriell miljö, säger han.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Mystiska sjukdomsfall på SSAB i Luleå

Mer i ämnet