Direktflyg Luleå – London kan bli verklighet

Uppdaterad
Publicerad

Nästa vinter kan det bli möjligt att flyga direkt från Luleå till London. Ett globalt flygbolag har visat intresse av att etablera en ny flyglinje under nästa vintersäsong, från december till april.

Det handlar om två rotationen varje vecka. Flygplatsen i London blir antingen Heathrow eller Gatwick, beroende på slot-tid.   

Bakgrunden till en eventuell linje är att antalet brittiska turister i Norrbotten har ökat.   

Flygbolagets styrelse väntas ta beslut om det blir ett ja till linjen i slutet av mars. Det är ännu inte officiellt vilket flygbolaget är. Det uppger Norrbottens Kuriren idag.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.