Efter skandalen – de vill bli Bodens nya kommunalråd
Den tidigare socialdemokraten Claes Nordmark dömdes för sexuellt övergrepp tidigare i år. Nu drar det ihop sig till val och ett nytt kommunalråd ska utses i Boden. Nu tillkännages två tänkbara efterträdare.
Bodens kommun har stått utan kommunalråd sedan Claes Nordmark (S) avgick i våras efter en polisanmälan om försök till våldtäkt. Han dömdes senare för sexuellt ofredande.
I oktober ska ett nytt kommunalråd tillträda och just nu pågår nomineringsprocessen. Två namn som är på tapeten är Beatrice Öman och Lena Goldkuhl.
– Så här långt har tre olika namn kommit in till oss i valberedningen. Namnen har kommit in muntligt från S-föreningarna, men vi har inte fått någon skriftlig nominering än, säger Lena Nilsson, valberedningens ordförande.
Politikern Claes Nordmark (S) dömd för sexuellt övergrepp
Lång erfarenhet
Även om valberedningen i det här läget väljer att inte gå ut med några namn så har två av kandidaterna själva offentliggjort sina nomineringar.
Beatrice Öman och Lena Goldkuhl har båda lång erfarenhet inom Bodenpolitiken.
– Jag har blivit nominerad av flera föreningar i vår kommun och det är otroligt hedrande, säger Beatrice Öman som idag bland annat är ordförande i socialnämnden och gruppledare för S i Boden.
Lena Goldkuhl är ordförande i samhällsbyggnadsnämnden.
– Jag är jätteglad och stolt förstås. Det är ett viktigt uppdrag, säger hon.
Hör de två kandidaterna i videon ovan.
Valet av kommunalråd i Boden
Nomineringstiden inom Socialdemokraterna i Boden pågår fram till den 31 augusti.
29 september fattar arbetarkommunens representantskap beslut om vem som blir partiets kandidat.
13 oktober beslutar kommunfullmäktige om nytt kommunalråd.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.