LKAB rapporterar om en sesmisk händelse i Printzskölds hängvägg som kändes mest i centrala Malmberget. Bilden är tagen vid ett annat tillfälle..

Ett skalv har inträffat i Malmberget

Uppdaterad
Publicerad

Ett skalv har inträffat i Malmberget natten mot måndagen. Det var en seismisk händelse i Printzskölds hängvägg som kändes mest i centrala Malmberget.

LKAB rapporterar att händelsen inträffade strax efter midnatt på 648 meters djup och hade en preliminär magnitud på 2,4 enligt den lokala skalan. Högsta vibration i samhället uppmättes på Konsum Mbgt-T: 16,80 mm/s.

Även på söndagen inträffade två händelser men med lägre magnitud, vid niotiden på kvällen låg händelsen på 1,34 på den lokala skalan och vid tretiden på 1,6.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.