Porträttbild av forskaren Loretta Platts.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Det är en grupp som ofta glöms bort i debatten om arbetskraft”, säger forskaren Loretta Platts. Foto: Ulrika Wänkkö/SVT

Forskaren: ”Pensionärer kan vara del av lösningen på arbetskraftsbristen”

Publicerad

Pensionärer kan vara del av lösningen på arbetskraftsbristen. Det menar forskaren Loretta Platts.

– Vi ser att det som är viktigt för de äldre som väljer att fortsätta jobba är flexibilitet och en god arbetsmiljö, säger hon.

Att tidvis gå in och arbeta även efter pensioneringen har blivit ett allt vanligare fenomen. Något som beror på att vi blivit friskare högre upp i åldrarna, enligt Loretta Platts, forskare på psykologiska institutionen på Stockholms universitet.

I Norrbotten råder redan idag arbetskraftsbrist inom många yrken, en brist som förväntas förvärras i och med de stora industrietableringar som är på gång. Skulle jobbande pensionärer kunna vara en lösning på den arbetskraftsbristen?

– Pensionärer kan absolut vara en del av lösningen på arbetskraftsbristen. Vi ser att det som är viktigt för de äldre som väljer att fortsätta jobba är flexibilitet och en god arbetsmiljö.

Hör Loretta Platts i klippet ovan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.