Det finska krigsbarnet Eine Heikkilä, gift Johansson, var alltså den första kvinnliga polisen i Norrbotten, ja i hela Norrland, när hon började 1955.
Och i hennes bok ”Finnkäringen, finnpolisen – mitt liv” handlar mycket om det hon upplever som polisledningens försök att bli av med henne och när det inte gick så handlade det om att neka henne chefstjänster för att hon var kvinna.
”Olämpliga som poliser”
Det började i slutet av 50-talet i Gällivare och så här lät det:
”Kvinnor är olämpliga som poliser i Gällivare. Det anser kommunens polischef. Fru Johansson är i och för sig kompetent för tjänst som poliskonstapel. Det förhåller sig dock så att polisdistriktets karaktär direkt talar mot anställande av kvinnlig polis. En sådan kan inte utnyttjas i polisarbetet på samma sätt som en man.”
Men fullmäktige och media reagerade starkt och hon blev anställd i alla fall. Och så har det varit i många fall sedan dess. I två fall har hon fått skadestånd av JämO efter kränkande särbehandling.
”Mycket machokultur”
Men just uttrycket fru Johansson följde med länge. När turlistorna för ordningspolisen sattes upp så stod männen med sina förnamn men hon fick heta fru Johansson.
Och så fick hon nobben på en chefstjänst på Säpo för att hon hade man och barn och behövde sköta hemmet.
– Det är ju så tokigt det där. Som om inte de manliga poliserna hade samma hemförhållanden. Min man, herr Johansson, var också polis.
– Nej, jag har varit med om ganska mycket machokultur inom polisen och anklagats för att vara samarbetsovillig, men bara av cheferna, inte av mina kollegor. Ingen har vägrat att jobba med mig, vilket har hänt andra kvinnliga kollegor, säger hon.
95 kvinnor i dag
Eine Johansson gick i pension som kriminalkommissarie, som expert på sexualbrott, så kallade ”snuskärenden”. Men hon menar att ingenting egentligen förändrats i sak och att polisen fortsätter att styras som militären och med manliga förtecken.
– Det är likadant som förut. Det har bara blivit mer sofistikerat sedan min tid. Det händer mycket dumheter riktade mot kvinnor när de äldre årgångarnas chefer möts i slutna rum, säger Eine Johansson.
Håkan Karlsson, polisområdeschef i Norrbotten, vill inte kommentera Eine Johanssons uttalanden. Men han säger att antalet kvinnliga poliser i Norrbotten i dag är 28 procent, eller 95 kvinnor av 339 poliser.