Efter tre å ett halvt år lyckades mc-klubben köpa ett hus med stor tomt i Gäddvik utanför Luleå.
Det var i mitten av juni 2010 som MC-klubben Hells angels klubblokal i Gammelstad utanför Luleå brann ner till grunden. Och ända sedan dess har Luleå kommun och polisen försökt att förhindra att klubben ska kunna köpa en ersättningslokal. Men efter tre och ett halvt år står det nu klart att kommunen och polisen förlorat den striden.
En 35-årig Haparandabo har för Hells Angels räkning köpt ett hus i Gäddvik utanför Luleå för drygt en miljon kronor. Tomten är på 1 805 kvadratmeter och kommer sannolikt snart att inhägnas.
Köpet genomfördes i december förra året och enligt polisen så råder det ingen tvekan om att den lilla byn nu blir MC-klubbens centrum för veckomöten och fester.
I Nordnytts inslag är Yvonne Stålnacke (S), kommunalråd i Luleå och Per Karlsson, operativ chef för polisen i Norrbotten intervjuade. Nordnytt har sökt representanter för Hells Angels i Luleå för en kommentar.