Bodens hemtjänst kostar allt mer

Uppdaterad
Publicerad

Kostnaden för hemtjänsten i Bodens kommun har ökat med 39 miljoner kronor på ett år – trots att andelen äldre inte har ökat.

-Det är ett betydande belopp som inte finns i socialnämndens budget och knappat i kommunens budget heller, säger socialnämndens ordförande, Christer Carlsson (S).

Bodens är tillsammans med Haparanda de enda kommuner i länet som infört LOV, det vill säga valfrihet för brukare att välja mellan kommunal eller privat hemtjänst.

Hemtjänsten i Boden

-Men Haparanda har till skillnad från Boden bara en utförare. Där emot har Stockholm och kranskommunerna där samma problem som vi har i Boden med olika utförare, säger Christer Carlsson.

En utredning som Statskontoret gjort på begäran av regeringen visar att kommuner som infört LOV har en viss kostnadsökning.

-När vi hade kommunen som enda utförare hade vi en fast budget för hemtjänsten. Vi kunde styra det ganska in i detalj men nu har vi ”släppt lös” hemtjänsten och det är 33 procent som har valt en annan utförare än kommunens hemtjänst, säger Christer Carlsson.

Bodens kommun ska nu närmare granska vad kostnadsökningarna beror på.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Hemtjänsten i Boden

Mer i ämnet