Nyligen fick Luleå Basket åka guldkortege genom stan och nu har även BC Luleå guldvittring.

Ska Luleå få sitt andra guld?

Uppdaterad
Publicerad

Nyligen tog Luleå Basket sitt fjärde SM-guld och nu börjar det bli lite segervittring även för BC Luleå. Kommunalrådet Niklas Nordström (S) hoppas att han får öppna börsen igen.

– Det skulle vara en stor glädje om kommunen fick dela ut en guldbonus till herrarna också, säger han.

När Luleå Basket tog hem guldet så fick de en bonus av kommunen på 50 000 kronor.

BC LULEÅ

– De idrottslag som vinner guld och sätter Luleå på kartan ska så klart premieras. Förra året var det stor succé när både basketdamerna och hockeydamerna vann guld, säger Niklas Nordström.

Två guld på två veckor?

Och det här året kanske inte blir sämre för i morgon kväll kan Luleå kan ta sitt andra basketguld på bara två veckor.

Luleås damer har redan säkrat sitt fjärde SM-guld och herrarna ligger bra till.

Detta sedan BC Luleå tagit sin tredje raka seger i SM-finalserien mot Södertälje Kings i lördags kväll. Den matchen slutade 84-67 till BC Luleå.

Varumärket Luleå

Kommunalrådet har även ett förflutet i PR-branschen och säger så här om vad det betyder för en kommun att ha framgånsrika idrottslag:

– Det stärker varumärket Luleå när människor känner till att vi är en framgångsrik kommun inom idrott eller i andra verksamheter. Det är enormt viktigt, säger han.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

BC LULEÅ

Mer i ämnet