Högstadiet i Svappavaara saknar lärare och stängs tills vidare

Högstadiet i Svappavaara läggs i malpåse

Uppdaterad
Publicerad

Efter månader av ovisshet är det nu klart att Svappavaaraskolans högstadium tillfälligt bommar igen. Istället får eleverna pendla.

Det är knäpptyst i ett av högstadieelevernas klassrum i Svappavaara. Tidigare fanns ett tiotal elever här men sedan terminsstarten har det varit svårt att hitta lärare.

Nu är det bestämt att högstadiet ska läggas ned på obestämd tid och eleverna måste därför pendla till Vittangi eller Kiruna fyra dagar i veckan.

Skolkamp i Svappavaara

– Den springande punkten är att vi inte hittar behöriga lärare, säger Roger Suup (S), barn- och utbildningsnämndens ordförande.

Långa dagar

Varken elever eller föräldrar tycker om tanken att behöva pendla.

Rasmus Nilsson är en av dem som önskar att han kunde gå kvar i skolan i Svappavaara och slippa pendla till Kiruna.

– Det funkar bra men det är jobbigt. Jag vaknar ju sex på morgonen och lägger mig sent, säger han.

För fem år sedan protesterade både föräldrar och elever när skolan var nedläggningshotad. Skolan klarade sig men i dag är flera föräldrar, som Nordnytt pratat med, oroliga att det här beslutet är ett steg i den riktningen.

– Det känns som att det är ett steg i nedläggningen av Svappavaara. Vi tänker ju försöka sälja huset och flytta för finns det ingen skola vill vi inte heller bo kvar, säger Veronica Nilsson.

– Det här är inget nedläggningsbeslut det här att vi har högstadiet i malpåse. Utan vi avvaktar och ser hur möjligheterna blir framöver, säger Roger Suup.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Skolkamp i Svappavaara

Mer i ämnet