Ishallen i Gällivare kan försenas

Uppdaterad
Publicerad

Vid komunfullmäktige i måndags bestämde regnbågsalliansen i Gällivare att den nya ishallen ska byggas i Sjöparken i centrala stan.

Ett av deras vallöften har varit att få igång det bygget 2015-2016. Men enligt en tidsplan kan valet av plats komma att försena planerna.

Den nuvarande ishallen i Malmberget ligger i ett område som ska avvecklas till följd av LKAB:s gruvbrytning. En ny ska istället byggas i Sjöparken  centrala Gällivare. Men Socialdemokraterna vill istället riva badhuset och bygga ishallen där.

Alltså bara ett tiotal meter från regnbågsalliansens val.

Ishallen i Malmberget

– Det som avgjorde vårt val har dels att göra med att vi  kommer stå utan ett välfungerande badhus, säger Lars Alriksson gruppledare för Moderaterna i Gällivare.

Föreslår buss

Men Socialdemokraterna menar att man kan bussa besökare till Malmbergets badhus några kilometer bort. Främsta orsaken till att Socialdemokraterna vill bygga ishallen där badhuset står idag, är att det redan finns en detaljplan klar. Vilket regnbågsalliansens val inte har. Enligt en tidsplan, som nuvarande kommunledning beställt, kommer det att ta minst 15 månader att upprätta en detaljplan. Enligt Birgitta Larsson (S), vice ordförande i kommunstyrelsen, kommer då regnbågsalliansen svika sina vallöften då de lovat en byggstart 2015-2016.

– I och med vårt förslag kan man påbörja byggnationerna snabbt. Man kan också behålla befintlig parkering, säger hon.

– Dels kommer man att ändra regelverket från 1 januari 2015 där det går fortare med detaljplaner. Och vi antar att den här tidsplanen är på existerande regelverk där det tar längre tid. Så de överskattar alltså tiden, säger Lars Alriksson, Moderaternas gruppledare.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Ishallen i Malmberget

Mer i ämnet