Hotet om en skolskjutning i Luleå, som gjordes via appen Jodel, var falskt alarm, men allla elever evakuerades snabbt från skolbyggnaderna.
Men eftersom hotet var tidsbegränsat, det handlade om ”shooting inom några minuter”, så blåstes faran över på måndag kväll.
”Farligt i skolan”
Men Feride Shala har fortfarande starka känslor över vad som hände.
– Det kan vara frågan om en person som har skrivit så där bara för att vi ska bli rädda, för att luras lite grand.
Blev du själv rädd?
– Ja, det blev jag faktiskt.
Hur tänker du nu?
– Jag tänker att det är någonting farligt. Skolan måste vara vara en säker plats, men det här visar att det kan vara farligt att vara i skolan, säger Feride Shala.
”Väldigt onödigt”
Enligt tillförordnade skolchefen Kristina Eklund har polisen förklarat att något hot inte längre föreligger.
I dag handlade det mest om att informera och svara på frågor från oroliga elever.
– Jag tycker att själva händelsen är väldigt onödig. Många unga förstår nog inte riktigt vad de gör och vad de kanske ställer till med när de är ute på sociala medier. Det skapar oro för många, säger Kristina Eklund.