Foto: SVT

Kvinna skadad efter förlossning – kritik från IVO

Uppdaterad
Publicerad

En kvinna ska ha fått en bestående nervskada efter förlossningen då hon fick ryggbedövning.

Inspektionen för vård och omsorg – IVO – kritiserar berörd verksamhet  vid Sunderby sjukhus för bristande dokumentation av händelsen.

I samband med ett kejsarsnitt skulle kvinnan få ryggbedövning. Anestesiläkaren gjorde flera stickförsök och under tiden kände kvinnan kramper och stickningar i benen som hon starkt ifrågasatte.

Men inget av det finns beskrivet i journalen.

Läkaren kom inte ihåg

Kvinnan hävdar i brevet till IVO  att hon har fått en bestående nervskada efter ryggbedövningen. Efter händelsen ville hon ha en samtalsträff med berörd läkare och när det väl blev ett möte hade ett år passerat och läkaren kom inte ihåg vårdtillfället.

Det IVO kritiserar är bristande journaldokumentation av viktiga patientuppgifter. Däremot anser inte IVO att det kan finnas något samband med ryggbedövningen och nervskadan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.