Liberalerna bjuds Twitter-motstånd

Uppdaterad
Publicerad

Folkpartiets namnbyte till Liberalerna kan vålla huvudbry för partiet på Twitter. Ett konto som heter Liberalerna finns redan registrerat – och kontoägaren har minst sagt höga krav för att överlåta det.

Twitter har de senaste åren blivit en viktig kommunikationskanal, inte minst för de politiska partierna. Men bakom kontot @liberalerna på Twitter finns inte Jan Björklund med stab, utan en person som inte verka ha för avsikt att överlåta namnet till någon annan utan motstånd.

”Två saker ska hända för att jag ska stänga ned det här kontot och därmed göra det möjligt för folkpartiet att ta över det”, twittrar kontot.

”1. 100 000 kronor ska doneras till nätverket Ingen människa är illegal. 2. Jan Björklund ska volontärarbeta i en vecka heltid med Refugees Welcome och deras arbete”.

Enligt Liberalernas pressekreterare Erik Aronsson har partiet länge känt till att namnet är upptaget på Twitter, där partiet tills vidare använder det gamla namnet Folkpartiet.

-Vi väljer ju inte partinamn efter vad som är ledigt i sociala medier. Nu råkar det vara upptaget och vi kollar på olika alternativ och vi kommer byta namn inom kort, säger han.

Han säger att det inte är aktuellt att förhandla till sig det upptagna kontot på Twitter.

-Det här är ingen stor grej för oss.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.