Luleåbo anhållen för skoterstöld

Uppdaterad
Publicerad

En Luleåbo i 20-årsåldern sitter anhållen och polisen jagar hans medbrottsling efter skoterstölderna i Älvsbyn.

Det var under fredagen som två skotrar, till ett sammanlagt värde över 300 000 kronor, stals när de stod parkerade på en släpvagn inne på en villatomt i Älvsbyn. Det tömda släpet hittades senare i närheten av sporthallen i Antnäs. På lördag förmiddag kunde också skotrarna lokaliseras av polisens skoterpatruller med hjälp från polishelikopter i luften.

Skotrarna hittades i skogen, någon kilometer från platsen där släpet upptäcktes.

Skoterstöld i Älvsbyn

Senare på lördagseftermiddagen kom nästa genombrott när en av de misstänkta skotertjuvarna kunde gripas. Han är anhållen av jouråklagare skäligen misstänkt för skoterstölderna.

Övervakningsbild

– Jag kan också säga att han är tidigare känd av polisen, säger polisens förundersökningsledare Henry Nilsson.

Det finns ett hämtningsbeslut på ytterligare en man i 20-årsåldern som polisen misstänker är en medbrottsling.

–  Vi har en övervakningsbild, men jag kan inte berätta varifrån den kommer. Han vet att han är eftersökt och de brukar dyka upp när det blir för jobbigt att hålla sig undan, säger Henry Nilsson.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Skoterstöld i Älvsbyn

Mer i ämnet