Det är Tjintokk AB i Arjeplog som får det regionala investeringsstödet på tio miljoner kronor för utbyggnad av Arjeplogs biltestverksamhet.
Investeringen omfattar bland annat nya specialbanor för däcktest, investeringar i ett befintligt hotell samt banor och verkstäder. Sysselsättningen beräknas öka från 126 till 139 årsarbeten.
Sedan början av 1990-talet har såväl Tillväxtverket som länsstyrelsen investerat strategiskt i såväl Tjintokk som i andra biltestföretag i Norrbotten. Tjintokks verksamhet är nu den största och viktigaste näringen i Arjeplogs kommun.
”Investeringen bidrar till att skapa förutsättningar för andra näringar i området, som exempelvis besöksnäringen. Testverksamheten är av länsstyrelsen utpekad som en strategisk viktig näring i Norrbotten”, skriver Tillväxtverket i sitt beslut.