Minskad ersättning till offer för övergrepp i rättssak

Uppdaterad
Publicerad

Trots fällande dom får en person från Boden inte rätt till så mycket brottsofferersättning som tingsrätten dömt ut.

Personen har utsatts för övergrepp i rättssak i Boden men har genom sitt beteende delvis sig själv att skylla, konstaterar Brottsoffermyndigheten och sätter ned beloppet.

Personen som är i 18-årsåldern blev bestulen på en mp3-spelare, verbalt kränkt och sedan hotad via internet av en man. Mannen hävdade att 18-åringen var skyldig honom pengar. Senare visade det sig att 18-åringen köpt narkotika av mannen.

Mannen dömdes för egenmäktigt förfarande och övergrepp i rättssak och förpliktades utge skadestånd till 18-åringen med 5 400 kr, varav 400 kr för mp3-spelaren och 5 000 kr för kränkning.

Enligt Brottsoffermyndighetens bedömning har 18-åringen genom att inlåta sig i sådan olaglig verksamhet uppträtt på ett sådant sätt att han utsatt sig för en ökad risk att skadas. Det föreligger därför skäl att jämka brottsskadeersättningen med stöd av 9 § andra stycket brottsskadelagen. Jämkningen sker i enlighet med Brottsoffermyndighetens praxis på så sätt att brottsskadeersättningen sätts ned till noll.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.