Ny skallgång efter 83-åringen

Uppdaterad
Publicerad

Missing People fortsätter att leta efter den försvunna 83-åringen i Kalix.

– Vi vilar i natt och samlar krafter. Klockan nio i morgonbitti startar vi skallgången, säger Ann-Louise Westberg, ansvarig för Missing Peoples insats i Kalix.

Under fredagseftermiddagen meddelade Polisen att de avbrutit sökandet efter 83-åringen som varit försvunnen sedan i söndags.

– Vi fortsätter så länge de anhöriga vill det, säger Ann-Louise Westberg.

Man försvunnen i Kalix

Fram till fredag eftermiddag har Polisen letat med  fotpatruller, bilar, polisflyg och hundpatruller. Utöver detta har Försvarsmakten, Kustbevakning, Missing People, Fjällräddningen och andra frivilliga personer deltagit.

– Vi hoppas på bra uppslutning av frivilliga även i morgon, säger Ann-Louise Westberg.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Man försvunnen i Kalix

Mer i ämnet