Hem & Hyra sammanställer vd:arnas löner

Lulebo släpper lägenheter

Uppdaterad
Publicerad

I dag släppte Lulebo 200 nya lägenheter för bokning och under närmaste sex åren ska man bygga tusen nya lägenheter.

Lägenheterna som byggs ligger i  Luleå centrum, på Lulsundsberget, och på Örnäset där det blir trygghetsboende för personer över 70 år.

Lägenheter i kvarvarteret Hönan, mittemot statsparken i centrala Luleå,  lades ut för bokning på Lulebos hemsida på tisdagsmorgonen och intresset var mycket stort.

-Vi släppte 24 lägenheter i runda slängar och det är 99 bokade, säger Lulebos vd, Anders Sandberg.

Hyresgästerna kan flytta in i april och får vara beredda att betala cirka 10.000 kronor i månaden för en trerummare. Anders Sandberg medger att det inte passar alla plånböcker:

– Nej, men dagens pensionärer, -40 och -50-talisterna med sina pensioner, upplever dom att dom kan klara av det, säger Anders Sandberg.

Tusen nya lägenheter

Hyreskostnaderna uppe på Lulsundsberget är likadant, cirka 10.000 kronor i månadshyra för en trea. Inflyttning i maj och även där kunde man boka sig i dag. Den första timmen gav 27 bokningar på de 45 lägenheterna.

Lulebo ska de närmaste sex åren bygga tusen lägenheter varje år. Men här har inte kommunens stadsbyggnadskontor och politikerna hunnit med. Infrastruktur med vägar, vatten och avlopp med mera är i dag inte klart.

-Vad händer om folk överklagar planerna?

– Ja, då kommer vi inte igång med byggnationerna och då kan det bli svårt att klara dom här tusen lägenheterna, säger Anders Sandberg.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.