Luleå kommuns skärgårdsstugor blir allt populärare och nu kan man boka redan ett år i förväg. Foto: SVT

Nytt rekord för stuguthyrningen i Luleå skärgård

Publicerad

Även denna sommar blev ett rekordår för uthyrningen av kommunens stugor i  Luleå skärgård. Det har varit 97 procents beläggning under högsäsong och inför nästa sommar är redan 46 procent av stugorna uppbokade.

– Vi har slagit  bokningsrekord för femte året i rad, något vi knappt trodde skulle gå, säger Ove Forsberg, avdelningschef för verksamheten Skärgård Luleå kommun.

Även gästhamnarna  har haft ett stort besökstryck och årskorten för gästhamnarna sålde slut under juli.

Slippa boka samtidigt som tusentals andra

På sin hemsida berättar Luleå kommun om nya bokningsrutiner för sommaren 2022. Den som planerar att ha skärgårdssemester kan redan nu boka sin stuga.

– Kunderna ska slippa överbelastade bokningssystem och stressen att hinna boka högsäsongen exakt samtidigt som 12 000 andra, säger Ove Forsberg.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.