Omtvistat välja bort bröstsim

Uppdaterad
Publicerad

Allt fler simskolor lär ut crawl som första simsätt i stället för bröstsim. Trenden kan leda till fler drunkningsolyckor, enligt Svenska Livräddningssällskapet.

Crawl-tekniken anses av flera simskolor – bland annat inom Svenska Simförbundet – vara enklare än bröstsim för att snabbt få små barn simkunniga.

-Att crawl lärs ut före bröstsim innebär att säkerheten får stå tillbaka. Crawl fungerar inomhus och om man vill bli en tävlingssimmare men det är inte är ett livräddande simsätt i de kalla och mörka vatten som är vanligast utomhus i Sverige, säger Karin Brand, generalsekreterare på Svenska Livräddningssällskapet.

”Mer vilsamt”

Enligt Svenska Livräddningssällskapet sker över 98 procent av alla drunkningar utomhus i öppet vatten.

-I de förhållandena är bröstsim överlägset eftersom huvudet hålls ovanför vattenytan och det är ett mer vilsamt simsätt än crawl, något som kan vara avgörande för om man orkar ta sig i land. Om färre barn lär sig bröstsim är vi oroliga för att det kan bli en ökning av antalet drunkningsolyckor, säger Karin Brand.

Svenska Simförbundet, som för två år sedan uppmanade simskolor att börja med crawl framför bröstsim, tycker däremot att förändringen är positiv.

-Vi ser tydligt att yngre barn blir säkrare i vattnet när de lär sig att crawla. Säkerheten gör att de också får lättare att lära sig de andra simsätten när de blivit bättre på att koordinera sig, säger Maria Gustafsson, simkunnighetsansvarig på Svenska Simförbundet.

Lära fler simma

Livräddningssällskapet och Simförbundet driver i år ett gemensamt projekt finansierat av Riksidrottsförbundet. Målet är att lära fler barn i storstadsområden med låg simkunnighet att simma.

-Att vi tycker olika kring vilket simsätt som är bäst att börja med betyder inte att någon har rätt eller fel. Båda organen värnar lika mycket om att barn och vuxna ska lära sig att simma, men för att nå dit finns olika vägar att gå, säger Maria Gustafsson.

Fakta: Så många drunknar

* Totalt dog 3 860 personer i drunkningsolyckor 1997-2011

* 2 722 av dem var män och 1 138 kvinnor.

* 2 154 personer omkom i olyckor medan 1 137 begick självmord genom att dränka sig. Av dessa var 566 män och 571 kvinnor.

* Av dem som dog i olyckor var 1 778 män och 376 kvinnor.

Källa: Drunkning i Sverige, en studie utförd av Myndigheten för samhällsskydd och beredskap och Centrum för personsäkerhet vid Karlstads universitet (TT)

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.