Olyckan i Arjeplog utreds av både Arbetsmiljöverket och polis. Foto: Naina Helén Jåma/TT

Person skadade handen i avloppspump i Arjeplog

Uppdaterad
Publicerad

På måndagen inträffade en arbetsplatsolycka i Arjeplog. En person fick en allvarlig handskada när hen skulle åtgärda ett fel med en pump, det enligt en anmälan till Arbetsmiljöverket.

Det var en avloppspump som gav ifrån sig ett missljud. Personal var på platsen för att undersöka problemet.

De stängde av pumpen och hissade upp den. Den ena anställda tittade under pumpen och sträckte in handen för att ta loss ett föremål när pumpen startade igen och skadade handen allvarligt.

Personens kollega larmade ambulans som kom till platsen. Även polis har blandats in.

”Folk var i chock”

Enligt Piteå-tidningen utreds ärendet både av Arbetsmiljöverket och polisen.

– Det var en hiskelig olycka och folk var i chock, säger polisen Anders Holmlund, som var första polisen på plats, till tidningen.

Skadeläget

Personen fördes till universitetssjukhuset i Umeå där hen blev opererad. Hur personen mår idag är oklart.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.