Enligt tidningen har personer från föräldragruppen mot skolnedläggningar i tysthet blivit medlemmar i partiet under de senaste veckorna och på årsmötet i tisdags röstades 8 av 11 ledamöter från byarna in i styrelsen. Därmed har de även makten att riva upp beslutet om att bussa skolbarnen till centralorten.
Egna kandidater
Valberedningen hade föreslagit Evgeny Krakov, Pajala, som ny ledamot i styrelsen. De nya medlemmarna föreslog istället Ulrika Hammarström, som är aktiv i Tärendö föräldragrupp. Hammarström fick flest röster.
På samma sätt vann föräldern Lars Fjordström från Junosuando mot valberedningens förslag Maria Törmä Lindmark från Pajala.
– Vi har jobbat med att påverka politikerna under en lång tid och jag tror att folk blev döless på att inget hände. Jag tror att det här är rätt väg att gå, att gå in i politiken själv för att påverka, säger Lars Fjordtröm till SVT Nyheter Norrbotten.
Kommer ni att riva upp beslutet?
– Ja, det kommer vi nog att göra. Det är målsättningen och första prioritet.
Enligt Lars Fjordström ska det första styrelsemötet hållas på måndag.
Besviken
– Självklart är jag besviken över att årsmötet inte tog alla förslag som valberedningen lagt fram efter ett bra och konstruktivt arbete, säger Sixten Eriksson (S), ledamot i valberedningen till Haparandabladet.
– Samtidigt är ju detta ett utslag av demokratin. När folk är missnöjda brukar man uppmana dem att engagera sig politiskt – och det var precis det som föräldrarna gjorde.
SVT Nyheter Norrbotten har sökt Harry Rantakyrö (S) kommunalråd i Pajala för en kommentar.