Delad bild. Till vänster: person i svart tröja. Till höger: diabetesmaskin

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
I klippet berättar Gudrun Andersson hur hon på egen hand kontrollerar sin diabetes. Foto: Samar Kurdi/SVT

Så kan Jokkmokksbor ha koll på sin diabetes – ny teknik testas

Publicerad

I Jokkmokk testar Region Norrbotten ett unikt EU-stöttat projekt för diabetessjuka. Gudrun Andersson är en av deltagarna som kontrollerar blodsockret genom en regionsstyrd app.

Gudrun Andersson blev diagnostiserad med diabetes i december 2024 och blev erbjuden en ny slags teknik för att enklare sköta sin sjukdom. Via en regionstyrd app loggar hon blodets värde och får uppföljning om det är för högt eller lågt.

– Tekniken har fungerat riktigt bra. Det blir som en tävling mot blodsockret, säger Gudrun Andersson.

Internationellt projekt stöttat av EU

Projektet utförs i Jokkmokk men även i en by i Spanien och enligt regionrådet Camilla Friberg (S) ger det redan nu positiva resultat.

– Vi är vådligt nöjda och tror att det kan skalas upp till hela Sverige i framtiden, säger Camilla Friberg (S).

Ungefär 200 personer i Jokkmokk valdes ut till projektet och nu ska det skalas upp till över 1000 personer i Luleå, Övertorneå och Jokkmokk.

Kvinna i rosa kavaj står i en tom sal med träpaneler och konferensbord.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Fördelar för alla” – så tycker regionrådet Camilla Friberg (S) om den nya diabetestekniken. Foto: Hjalmar Fredbo/SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.