– Det känns både nervöst och jätteroligt. Det här har vi väntat på länge, säger Jasmine Lindgren som medverkar i flera nummer.
Flera av eleverna på särskolan i Haparanda har sedan tidigare scenvana inför publik. Föreställningen, Dagnys café, innehåller både dans och rockmusik.
50-tals tema
Ros-Mari Barmosse från Tornedalsteatern har hjälpt till att regissera skådespelarna som är mellan sju och 57 år.
– Jag tycker att det är roligt att spela teater och att stå på scenen, säger Jasmine Lindgren.
Att det skulle bli 50-tals tema kom gruppen fram till snabbt efter att ha bollat idéer.
– 50-talet hade så mycket bra och medryckande musik. Och så har vi fått låna 50-tals kläder av riktiga entusiaster som älskade den tiden. Och att få sminka upp sig som man gjorde då har varit roligt.
Man ser att många sträcker på sig lite extra, säger Kerstin Asplund, särskolelärare och initiativtagare till föreställningen.
Det är också hon som har sökt pengar så att gänget kan dra på turné till Luleå.
Juha Konttaniemi ser fram emot att få sjunga Elvis inför publik;
– Ja, det är härligt. Det går bra att sjunga Elvis. Han är en av mina favoriter, säger han.