Bananer på en hylla och Ingrid Vesterlund (SD).

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Pengarna hamnar fel” – hör Ingrid Vesterlund (SD) förklara den debatterade motionen i Luleå. Foto: Adam Ihse/TT och Viktor Lundmark/SVT

SD-förslag skapade debatt om närodlade bananer och kaffe i Luleå

Uppdaterad
Publicerad

Sverigedemokraterna i Luleå vill riva upp kommunens Fairtrade-avtal för att spara pengar – men en formulering i motionen gjorde att fullmäktigedebatten kom att handla om närodlade bananer och kaffe.

Luleå kommun beslutade 2013 att alla kommunens förvaltningar och enheter ska servera Fairtrade-märkt kaffe och te. Kommunen har även en anställd samordnare för Fairtrade.

”Mycket svarta hål”

Sverigedemokraterna i Luleå anser att de pengar som det kostar att upphandla varor märkta med Fairtrade hade kunnat användas till annat.

– Vi har nog mycket svarta hål i kommunen. BUN går med underskott, vi har en underhållsskuld på våra fastigheter, vi har en grön omställning som kostar väldigt mycket pengar, säger Ingrid Vesterlund (SD), gruppledare i kommunfullmäktige.

Debatt om svenska bananer

I partiets motion som togs upp under måndagens kommunfullmäktige fanns en formulering om att i stället för att köpa Fairtrade-märkta varor så ska kommunen satsa på svenska jordbrukare.

Det gjorde att debatten bland annat kom att handla om huruvida det finns svenska bananer och kaffe.

Motionen avslogs men fick bifall av Moderaterna och Kristdemokraterna.

Jonas Brännberg (SVA).

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Bara ett skenargument” – hör Jonas Brännberg, socialistiskt alternativ (fd. rättvisepartiet socialisterna), om SD-förslaget. Foto: Viktor Lundmark/SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.