Sensias utrustning lockar

Uppdaterad
Publicerad

Sensias vårdcentraler är stängda och nu hör intressenter av sig för att köpa utrustningen.

-Det finns komplett utrustning som några intressenter kan tänka sig köpa. Däremot kan jag inte påstå att någon i nuläget har hört av sig och sagt att de vill ta över och driva någon av vårdcentralerna vidare, säger konkursförvaltaren, Anders Bergman, till Nordnytt.

Genomgången av konkursboet pågår och Anders Bergman konstaterar att det är skralt med likvida medel. Övriga tillgångar är inventarier och medicinsk utrustning.

Under augusti månad beräknas konkursbouppteckningen var klar och i slutet av samma månad blir det edgångsammanträde.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Sensia i konkurs

Mer i ämnet