-Det håller jag med om. De är otroligt duktiga. Jag förstår inte människor som klagar på vården här, säger Stefan Åström.
Det var i mitten av september som 54-årige Stefan Åström från Råneå uppsökte vårdcentralen för att få hjälp för sin hosta, som visade sig vara hjärtsvikt och förmaksflimmer och i veckan var det så dags att utföra en kranskärlsröntgen på Sunderby sjukhus.
-Dels så får man mycket tankar om hur livet ska bli. Om man kommer att klara sig. Det är såna tankar som dyker upp, säger Stefan Åström.
Någon ballongsprängning för att vidga någon kranskärlsförträngning behövde Stefan inte göra den här gången. Istället ska han medicineras så att hans hjärta börjar fungera bättre.
Men det är just att allt fler patienter kan få kranskärlsröntgen efter hjärtinfarkt, som gjort att Sunderby sjukhus har stigit i hjärt och lungfondens ranking och som i år står för den största förbättringen i länet gällande hjärtsjukvården.
-Jag tror det är ett resultat av att vi har ett fortlöpande
arbete att vi ska höja vår kvalité då det gäller omhändertagande av hjärtpartienter. Den stora förbättringen har skett i att allt fler patienter har genomgått kranskärlsröntgen efter hjärtinfarkt, säger Peter Johansson, sektionschef hjärtsjukvården.
Dessutom kommer ballongsprängning kunna utföras samtliga dagar i veckan till årsskiftet.