Sökandet efter 83-åringen avbryts

Uppdaterad
Publicerad

Polisen avbryter sökandet efter den 83-årige mannen i Kalix.

Det var vid 15-tiden på  fredagseftermiddagen som polisen tog beslutet att sluta söka efter mannen som försvann i söndags.

Beslutet är fattat utifrån polisens samlade bedömning där en massiv insats med närmare 100 personer varit involverade.

Man försvunnen i Kalix

” Sökinsatsen har sedan försvinnandet anmäldes, systematiskt sökt igenom alla tänkbara sökområden, dygnet runt utan uppehåll”, skriver Polisen i ett pressmeddelande.

Misstänker inte brott

Polisen har letat med fotpatruller, bilar, polisflyg och hundpatruller. Utöver detta har Försvarsmakten, Kustbevakning, Missing People, Fjällräddningen och andra frivilliga personer deltagit.

”Polisen kommer naturligtvis även fortsatt att göra efterforskningar angående vad som kan ha hänt den försvunne mannen. Om något nytt uppslag inkommer kan sökinsatsen återupptas”, skriver Polisen i ett pressmeddelande.

Polisen misstänker inte att mannen har utsatts för något brott.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Man försvunnen i Kalix

Mer i ämnet