Strippkungen backar ut

Uppdaterad
Publicerad

Dragan Bratick som varit engagerad i den omdiskuterade stripklubben i Kiruna backar ur. Han har sagt upp allt samarbete med Nya Bistro Trädgårn i Kiruna.

Kristoffer Larsson, koncernchef för Stora Skedvi restaurang & byggservice AB som äger Bistron Trädgårn i Kiruna bekräftar för Nordnytt att Dragan Bratick lämnar samarbetet.

– Det har inte funkat. Vi har väldigt tydliga regler och policys och han (Dragan Bratick) har valt att använda tveksamma samarbetpartners som vi inte ställer upp på, säger han.

Strippklubb i Kiruna

Dragan Bratic själv säger till nsd.se att han ville göra något bra men att ”det som de håller på med däruppe är ju helt sjukt. Jag vill inte på något sätt förknippas med stället”.

De båda forna affärskamraterna anklagar båda varandra.

–Jag jobbar med med restauranger och med underhållning, men det här är någonting helt annat. Jag fick egentligen inte bestämma någonting. De har inte betalat räkningarna, de betalar inte stripporna, personalen jobbar svart. Jag vill inte ha någonting med det stället att göra, säger Dragan Bratic till nsd:s webbupplaga.

Kristoffer Larsson tillbakavisar anklagelserna om att han inte skulle betalt stripporna. Men Larsson vill inte kalla det för striptease utan påpekar att det handlar om underhållning.

-Alla har fått lön enligt min vetskap, säger han. Vi driver bara ett lagligt vinstdrivande företag med mat, dryck och underhållning.

Verksamheten kommer att fortsätta som tidigare.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Strippklubb i Kiruna

Mer i ämnet