I en undersökning 2003 med 2 500 barn mellan fyra och elva år var resultatet ganska så nedslående. I snitt åt de bara hälften så mycket frukt och grönt som rekommenderas. Samtidigt åt och drack de alldeles för mycket av godis, glass, läsk och andra sötsaker, konstaterade verket.
Nu är det dags att ta en ny titt. Alla skolor i Sverige inbjuds att vara med i ett massexperiment där man under en dag i september skriver upp hur mycket grönsaker och frukt man sätter i sig, hemma och i skolan.
-Vi vill också titta på hur frukt och grönsaker serveras i skolmatsalen och om det påverkar hur mycket barn äter. Vi vill också ha barnens hjälp att titta på hur stor del av maten som är ekologiskt odlad, säger Fredrik Brounéus, projektledare på den ideella föreningen Vetenskap och Allmänhet som samordnar massexperimentet.
Om två år väntar en ännu större undersökning, då de ungas matvanor i stort ska granskas av Livsmedelsverket.
Mer frukt och grönt
Barn mellan fyra och tio år behöver dagligen runt 400 gram frukt och grönt, enligt Livsmedelsverkets rekommendationer. Det motsvarar till exempel två frukter och två stora nävar grönsaker.
För barn över tio år och ungdomar gäller 500 gram frukt och grönt per dag (samma rekommendation som för vuxna).
Källa: TT