Linda Frohm (M)

”Valfläsk” säger Linda Frohm (M) om regeringens höstbudget

Publicerad

Norrbottensmoderaternas ordförande Linda Frohm tycker att regeringens budget liknar valfläsk och att det är svårt att följa logiken i den.

– Det är inte för att klaga men jag tycker att 40 miljarder i reformutrymme är för mycket. Efter högkonjunktur kommer lågkonjunktur och det är därför viktigt att plana ut dalarna för det.

Angående sänkt skatt för pensionärer 

– Det klagades mycket när förra regeringen införde jobbskatteavdragen men det är inget som nuvarande regering väljer att ta bort. 

Hon säger att hon inte är kritisk till att pensionärerna får lägre skatt men hon är kritisk till retoriken kring frågan. 

– Regeringen säger att man nu rättar till det alliansregeringen gjorde när de höjde skatten vilket är felaktigt, vi sänkte skatten för de som jobbade därav uppstod skillnaden mellan de i arbetslivet och pensionärerna. 

Angående höjda bidrag 

– Jag har ännu inte satt mig in i alla höjningar, var för sig, som presenterades idag. Men ser jag på dem generellt så tycker jag det är fel att höja bidragen istället för att skapa reformer för de som står utanför arbetsmarknaden. Det handlar om att anställa människor som kan leva på sin lön utan bidrag. 

Mer till Polis och Försvaret

– Vi har ju en försvarsöverenskommelse med regeringen och från vår sida tycker vi att man bör avsätta två procent av Bruttonationalprodukten, BNP, till försvaret med tanke på hur omvärldens ser ut. Det är också viktigt att det satsas på polisen för att trygga medborgarna.

Satsningen på utbildning

– Nu satsar regeringen på fler utbildningsplatsen men det måste också bli lättar att anställa människor inte bara i offentlig verksamhet utan också i näringslivet. Det måste bli både lättare och billigare att göra det.

Ökad skatt på sparande

– Det är en principiell fråga och att öka skatten på sparande är inte rätt.

Ökad satsning på vården

– Vi kommer att komma med bra förslag för att stärka vården efter vår arbetsstämma nu i höst så exakt hur jag ser på regeringens satsning låter jag vara osagt. Men helt klart är att varje parti som vill vara regeringsbärande måste satsa på vården. Vi får allt fler äldre och det saknas kompetens i vården. Pengar är inte enskilt lösningen utan utmaningen är att se över organisationerna, effektivisera för att få den bästa vården och för att få fler att vilja jobba där.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.