I veckan har 61 värnpliktiga ryckt in till Lapplandsjägargruppen i Kiruna för att börja sin grundutbildning till skyttesoldater.
– Vi utbildar ett skytteförband, det är en sex månader lång utbildning, säger Jan Ejeklint kompanichef på Lapplandsjägargruppen.
Lapplandsjägare för arvet vidare
Lapplandsjägargruppen är arvet från det gamla jägarregementet I 22 i Kiruna som lades ned år 2000. Men just nu pågår ett utredningsuppdrag om att se över hur man kan förstärka med ett förband i norr enligt försvarsminister Peter Hultqvist (S).
– Vår uppgift nu är att utbilda och stötta hemvärnet i regionen samt att vi bedriver värnpliktsutbildning. Utredningen är spännande men det enda vi vet är att fram till 2024 bedriver vi den här utbildningen, säger Jan Ejeklint.
”Det här är definitivt en upplevelse”
En av de värnpliktiga som ryckte in i veckan är Simon Essberg från Luleå.
– Det här är definitivt en upplevelse och det är mycket som man inte är van vid. Till exempel att vakna tidigt på morgonen för att ställa upp och exercera. Det är som tufft på kroppen och det mentala men det är ändå roligt i slutändan, säger han.
Se mer från inryckningen i videon och mer om den eventuella utökningen av militären i Kiruna.