– Bara hälften brukar gå i mål, säger Jan-Erik Silverplatz, en av motorfantasterna i Nyborgs Skoterklubb, som arrangerar det nostalgiska loppet.
Egentligen hade klubben tänkt arrangera en mindre tävling men intresset visade sig vara så stort att nästan 100 deltagare uppdelade i olika lag anmälde sig.
– Vi förstod att det här kommer dra publik också så vi har beställt 1 000 hamburgare som grillas på plats, säger Jan-Erik Silverplatz.
Mycket kan hända
Men hur går då själva tävlingen till?
Det börjar med en 50 meterlång kapplöpning där skoterförarna ska förska vara först att nå fram till en skoter. Sen kör lagen skoter i två timmars tid och den som lyckas köra flest varv på den nästan en kilometer långa banan vinner.
– Eftersom det är gamla skotrar så går en del sönder och då får man under tävlingen ta sig av banan och stanna och skruva i motorerna tills de fungerar igen. Som sagt, ungefär hälften tar sig inte runt, säger Jan-Erik Silverplatz.