100 i Västerås mister jobbet när Coop byter leverantör

Uppdaterad
Publicerad

Nästan 100 jobb på Saba i Västerås kan försvinna när Coop beslutat sig för att byta leverantör, erfar SVT:s regionala nyhetsprogram Tvärsnytt.

Detta innebär även att den påbörjade utbyggnaden av verksamheten stannar av:

Beskedet att nästan 100 jobb kan komma att försvinna från Saba i Västerås kom som en chock för dom anställda idag, säger fackföreträdaren för Handels Tobias Sundqvist till Tvärsnytt.

Saba är Skandinaviens största importör och distributör av frukt, grönsaker och blommor.

Koncernen ägs av Dole Food Company och består av fyra dotterbolag, däribland Saba frukt och grönt som har sin verksamhet i bland annat Västerås.

Detta innebär enligt Sabas vd Magnus Malmgren att den påbörjade utbyggnaden av

verksamheten nu stannar av.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.