Foto: SVT

40 år passerar i revy

Uppdaterad
Publicerad

Nu blir Hjalmars drömrevy verklig. Efter 40 år och 26 revyer är den här den sista stora föreställningen som Peter Flack gör på Parkteatern.

– Det blir tyngre och tyngre att bära den här ekonomiska ryggsäcken så då får Hjalmar tänka sig att varva ner lite grand. Jag tror inte jag tar död på Hjalmar. Han kommer nog att knacka mig på axeln och vilja vara med ändå någon gång men kanske i ett annat sammanhang, säger Peter.

I Hjalmars drömrevy kommer Hjalmar att få stå till svars för det han har gjort och en del tillbakablickar blir det som exempelvis duschkranen, en karaokesångare och lite mer som är tidlöst. Men det blir också sådant som är aktuellt. Löven och Batra kommer vara med och en liten primadonna som har varit med i tidigare revyer.

– I flera år har jag tjatat på henne att hon eventuellt skulle kunna göra comeback och nu är hon på väg till teatern.

Är det möjligtvis Gunilla Åkesson?

– Ingen kommentar, säger Peter.

För första gången i en Hjalmarrevy medverkar också Tina Leijonberg som en av Hjalmars primadonnor. Hon har medverkat två gånger i melodifestivalen, varit programledare i tv, jobbat som skådespelare och älskar Hjalmar.

– Det är så mycket min humor att han är så självgod och så fördomsfull, säger Tina. Det skall bli jätteroligt att få vara med i den sista revyn.

Hjalmars drömrevy har premiär ikväll, fredag.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.