Foto: TT

Yrkar på 16 års fängelse för mordförsök

Uppdaterad
Publicerad

På onsdagen var det sista rättegångsdagen i det uppmärksammade fallet där en Norabo hittades naken och svårt misshandlad vid en vägkant utanför Nora. Åklagaren begär 16 års fängelse för de två huvudmisstänkta männen.

Fyra män står åtalade för att ha deltagit i den brutala misshandeln i januari i år. En 20-årig Norabo hittades svårt misshandlad och nedkyld vid länsväg 244 söder om Nora. Skadorna var livshotande och han fick opereras akut på sjukhus.

Två män, 30  och 23 år gamla, är huvudmisstänkta för brottet och har åtalats för mordförsök och grov misshandel. Ytterligare två män, 21 och 22 år gamla, åtalas för medhjälp till mordförsök.

Mordförsöket i Nora

Samtliga fyra misstänks för människorov

Åklagaren begärde under onsdagen 16 års fängelse för de två huvudmisstänkta männen.

För den tredje mannen, som körde bilen, begär åklagaren sex års fängelse. Och för den fjärde inblandade fyra års fängelse.

Samtliga fyra misstänkta får sitta kvar i häktet i väntan på domen, som kommer den 16 juli.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Mordförsöket i Nora

Mer i ämnet