Foto: TT

Apotek tar bort alcogel från hyllorna

Uppdaterad
Publicerad

Ungdomar dricker sig berusade på alcogel. Nu plockar apotek bort produkterna från butikshyllorna.

Polisen och folkhälsoförvaltningen har gemensamt gått ut med rekommendationer om att sluta sälja alcogel direkt från hyllorna. Alcogelen innehåller ofta över 80 procent alkohol och att dricka den har fört flera ungdomar till sjukhuset i Karlskoga.

Alkoholförgiftade till akuten

– Det var efter att flera ungdomar kommit in till akuten och uppgav att de använt alcogel för att berusa sig som vi bestämde oss för att gå ut med en rekommendation om att plocka bort de här produkterna, det säger Stefan Sund vid Karlskogapolisen.

Även om det fortfarande inte finns någon åldersgräns på försäljningen så kan det nya greppet fungera som en försiktighetsåtgärd.

Flera apotek i länet har valt att lyssna på rekommendationerna och tagit bort gelen från hyllorna.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.