Styrelseordföranden Vivianne Pettersson och resten av Boabs styrelse sitter kvar. Arkivbild. Foto: SVT

Bostadsbolagets styrelse i Hällefors sitter kvar

Uppdaterad
Publicerad

I april i år meddelade hela styrelsen för det kommunala bostadsbolaget i Hällefors, Boab, att de skulle avgå. Men nu har de ändrat sig och sitter kvar, det rapporterar P4 Örebro.

– Vi bestämde oss en kväll i förra veckan för att vi skulle stanna allihop, säger Boabs styrelseordförande Vivianne Pettersson till SVT.

Orsaken till att styrelsen först skulle avgå var att de menade att deras arbete mötts av misstro, av framförallt Vänsterpartiet.

Den 28 april rapporterade Nerikes Allehanda att styrelsen fortfarande inte avgått och att de övervägde att sitta kvar.

Och nu är alltså beskedet att bostadsbolagets styrelse blir kvar.

– Vi har fått stöd från politiken, det är en anledning. Sen har det varit mycket skriverier på sociala medier och anonyma insändare om att vi skulle avgå på grund av oegentligheter. Vi vill inte bli stämplade och då bestämde vi oss för att stanna.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.