Foto: TT

Fler bussar ska köras på miljöbränsle

Uppdaterad
Publicerad

Från mitten av augusti ska alla bussar i de södra och norra länsdelarna drivas med miljövänligt bränsle. Anledningen är att Länstrafiken ställt högre miljökrav på entreprenörer för trafiken i dessa områden.

– Att människor reser kollektivt i stället för att ta bilen innebär i sig minskad klimatpåverkan. Men vi vill också bidra till mindre utsläpp genom att se till att våra bussar kör på miljövänligt bränsle, säger Thony Lundberg, trafik- och marknadschef på Länstrafiken Örebro, i ett pressmeddelande.

Det är i de södra och norra delarna av Örebro län som Länstrafiken skärpt miljökraven i upphandlingen av entreprenörer som trafikerar dessa områden.

De nya bussarna kommer att köras på olika typer av miljöbränsle i stället för som nu diesel. Detta innebär att den sammanlagda andelen bussar som kör miljövänligt i hela länet ökar från 49 procent till 73 procent.

100 procent miljöbränsle

Bussarna i Örebros regiontrafik är däremot fortfarande dieseldrivna och ska bytas ut när entreprenörsavtalet går ut 2019.

– För oss är det viktigt att alla våra resenärer alltid ska kunna resa miljövänligt, och därför ställer vi numera krav på miljöbränslen i upphandlingar av nya entreprenörer. Jag känner mig trygg i att vi kommer att nå målet om att samtliga bussar ska köra på miljöbränsle år 2020, säger Thony Lundberg.

I Örebro stadstrafik går redan nu samtliga bussar på biogas, och målet är att alla bussar ska köras på miljöbränsle år 2020.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.