Under hösten har miljökontoret uppmärksammat att det finns miljögifter i området där Rönneshytta sågverk tidigare hade sin verksamhet.
Sågverket i Rönnehytta var en av Sveriges största sågverk och var i drift fram till 1967. Liksom många andra sågverk doppade man virket i det nu förbjudna ämnet pentaklorfenol och det gjorde man för att skydda det mot svamp- och insektsangrepp.
I Rönnehytta har man tagit prov under hösten och hittat mycket höga halter dioxin i marken där doppningsanläggningen tidigare fanns.
Dioxin är ett av de mest fruktade miljögifter som finns. Det är cancerframkallades och ett av det mest kända expemplet på vilka skador det kan orsaka är kanske förgiftningen av Ukrainas president, Viktor Jusjtjenko.
I vårt område finns det över 235 registrerade sågverk hos länsstyrelserna, de flesta är i dag nedlagda. Många av sågverken doppade virket i det giftiga pentaklorfenolet. Men få områden är undersökta, därför hoppas Länsstyrelsen i Örebro nu på statliga pengar för att undersöka marken vi minst tio sågverk.
I Rönnehytta har man nu satt upp varningsskyltar i området och halterna av miljögifterna är så alarmerande att man kallar alla på orten till ett informationsmöte nu på måndag.
Dioxiner – starkt giftigt
• Dioxiner är ett samlingsnamn på 210 kemiska föreningar.
• Ett tiotal av dessa är mycket giftiga, bland annat TCDD som är ett av de starkaste gift man känner till.
• Förgiftning av dioxin kan ge allvarliga hudskador (klorakne), försämrat immunförsvar, tumörer, störningar på reproduktionssystemet, fosterskador och mutationer.
Källa: Nationalencyklopedin