I fjol stod Örebro län ensamt för tio procent av hela landets utlåning från fritidsbanker. Under året ökade den totala utlåningen i länet med hela 256 procent. Och tillströmningen av besökare har märkts, inte minst nu under sportlovet.
– Det har varit riktig hårdkörning här nu den senaste tiden. Förra veckan framförallt, då det lämnades hundratals prylar varje timme. Så inför loven har vi märkt att det är väldigt mycket att göra. Det är väldigt kul men det ser lite tomt ut i hyllorna nu, så vi hoppas att det fylls på igen, säger Anton Olofsson, regionsansvarig på Fritidsbanken.
Kvitto på hårt arbete
Den stora ökningen i Örebro län ser han som ett kvitto för hårt arbete över lång tid.
– Det här är något vi har utvecklat och skapat under lång tid. Vi tror att om man är notoriskt engagerad och gör bra grejer så kommer det också synas på lånestatistiken. Det här är också bara början och jag tror att det kommer öka ännu mer kommande tio år, säger Anton Olofsson.
Hör honom berätta mer om det ökade intresset i klippet ovan!