Henrik Johansson Casimiro visar den nya turbinen ”Sofie”. Foto: Julia Peric, SVT

Miljardturbinen visades upp

Uppdaterad
Publicerad

Det är drygt 1,5 år sedan den kraftiga explosionen på Åbyverket i Örebro. Kraftvärmeanläggningen drabbades då av omfattande skador, men i dag kunde värmeverket visa upp den nya turbinen som kostat 1 miljard kronor.

– Det här är en högeffektiv modern turbin. Vi använder förnybara bränslen i form av biprodukter från skogen och producerar så mycket el som det fysiskt sett bara är möjligt med den här typen av teknik, säger Henrik Johansson Casimiro som är regionchef för Eon värme.

100 000 drabbades

Det var den 6 oktober 2012. Vingarna i en av Åbyverkets nya turbiner lossnade och följderna blev katastrofala. En stor brand bröt ut och drygt 100 000 hushåll blev av med varmvattnet när fjärrvärmenätet slogs ut. Åbyverket fick börja om och ett år senare anlände en specialbyggd turbin som totalt sett kostat en miljard kronor.

– För att jämföra lite så motsvarar den här turbinen ungefär 18 vindkraftverk, säger Efwa Nilsson som är regionchef för Eon Sverige.

Dubbla säkerhetssystem

Den nya turbinen har kapacitet att producera 110 gigawattimmar årligen, vilket motsvarar ungefär 6000 villors el- och värmekonsumtion. Elen är 100 procent förnybar och kommer från spån, bark och andra restprodukter från skogsindustrin.

Hur stor är risken att en liknande olycka inträffar igen?

 – Vi har utrustat den här maskinen med dubbla säkerhetssystem. System som är helt oberoende av varandra och som höjer nivån, klart och avsevärt, jämfört med hela branschstandarden. Vi känner oss väldigt trygga med den, säger Henrik Johansson Casimiro.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.