Mygg och katt sprider harpest

Uppdaterad
Publicerad

Myggor och katter sprider sjukdomen harpest. Det visar forskning vid Örebro universitet. För några år sedan drabbades Örebro län av ett utbrott av den ovanliga sjukdomen.

– Det visade sig att myggbett och kattkontakt var förenat med ökad risk för harpest i alla de studerade områdena. Jag såg också att aktiviteter inom jordbruk var en risk i Gävleborgs län men inte i nya områdena i södra Sverige, skriver forskaren Henrik Eliasson i ett pressmeddelande.

Sjukdomen är inte dödlig hos oss här i Europa, men den kan orsaka långdragen feber och trötthet, om den inte blir behandlad med antibiotika, menar Eliasson.

”I Örebro län har det dessutom varit stor variation mellan sjukdomsfallen år från år, och vi vet ännu inte varför. I början av utbrottet i vårt län, när sjukdomen var mindre känd framför allt i primärvården, blev diagnosen ofta fördröjd och patienterna fick ofta felaktig antibiotikabehandling. Under senare delen av studien fanns en ökad kunskap om sjukdomen hos distriktsläkarna, och patienterna fick snabbare rätt diagnos och adekvat behandling”, uppger örebroforskaren.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.